Pagina 1 van 1

de eerste Turbo

Geplaatst: zo 16 apr, 2006 12:56
door DaVinz
Toen ik mijn 99T kocht heb ik veel info er over gevonden. Tot een uur geleden dacht ik dat het de eerste auto met een turbo was voor straat gebruik. Echter kom ik dit tegen:
GTO Magazine schreef:Na veel testwerk in de Europese toerwagenkampioenschappen is de 1.990 cc motor nu rijp voor serieproductie en wordt deze geïmplanteerd in de 2002. Daarmee is het de eerste in serie gebouwde productiewagen met een turbo.
Afbeelding
Dus dan maar de kleine letters lezen en inderdaad...
saab.com schreef:Saab maakte in 1977 veel indruk op de autoshow IAA in Frankfurt. Het merk onthulde de eerste betrouwbare turbomotor voor gebruik in personenauto’s.
Afbeelding
let vooral op het woord "betrouwbare", maar goed. Ik dacht zet het er maar op 8)
Alle twee trouwens leuke auto's ... alleen is de saab betrouwbaarder :D

Geplaatst: zo 16 apr, 2006 13:09
door jelger
porsche had ook al eerder een turbo in de 911 gezet.

zowel de 911 als de 2002 waren niet zo gericht op de "massa" als de 99. de 99 opende die deur. denk ik dan zo.

en ja, saab werd wel met turbo techniek geassocieerd en bmw veel minder. marketing? denk het wel.

Geplaatst: zo 16 apr, 2006 18:01
door Martien_96V4
Als je zo'n BMW had kon je de zuigers beter per dozijn bestellen. Zogauw je die dingen reed zoals 't bedoeld was, smolten de zuigerbodems sneller dan een ijsje op een zomerdag.

Geplaatst: zo 16 apr, 2006 18:07
door verde900
Maar die 2002 Turbo was in 1973 wel heel uniek met 170pk's uit een 2.0 motor..

Geplaatst: zo 16 apr, 2006 20:33
door Martien_96V4
Ja, maar als 't niet heel blijft heb je d'r weinig aan. En dat is waarschijnlijk precies de reden dat die dingen maar heel kort geproduceerd zijn, en dat er nog maar een enkele van rondrijdt (heel voorzichtig).

Geplaatst: ma 17 apr, 2006 11:41
door RoccoH
De Chevrolet Corvair Monza Spyder en de Oldsmobile Jetfire V8 waren de eerste productieauto's met een turbo in de lente van 1962. De BMW 2002 Turbo kwam in 1973 op de markt en de peperdure Porsche 911 Turbo in oktober 1974. De turbo bij deze auto's was echter zo ingesteld dat deze pas bij hoge toeren druk opbouwde. Saab ontwikkelde in samenwerking met Garrett een kleinere turbo zodat deze al bij net iets over de 3000 toeren al een vermogenstoename van 50% leverde. Saab heeft met 100 preproductiemodellen van de 99 Turbo eerst 4,8 miljoen km's afgelegd in een jaar tijd voordat in 1977 de eerste Saab 99 Turbo op de markt kwam...

bron: hier, hier en hier

Geplaatst: ma 17 apr, 2006 15:50
door DaVinz
ah kijk !dank je wel, alles netjes op 1 rij ... 8)

Geplaatst: do 20 apr, 2006 13:17
door bobkoppert
Ook een reden voor de korte productieperiode van de 2002 Turbo was dat hij op het verkeerde moment, nl ten tijde van de eerste oliecrisis, op de markt kwam. Bij de klassieke turbo's nam, met de plaatsing van die turbo, het benzinverbruik behoorlijk toe, wat niet in het tijdsbeeld paste.

Ook Saab beweerde dat een turbo zuiniger was dan een, qua vermogen, vergelijkbare zescilinder. Eigenlijke reden voor Saab om een turbomotor te ontwikkelen was natuurlijk dat het geld ontbrak om die grotere motor te maken.

Saab heeft in mijn optiek de turbomotor wel groot gemaakt en het heeft het merk een eigen identiteit gegeven, vergelijkbaar met wat Quattro voor Audi heeft gedaan.

Geplaatst: do 20 apr, 2006 13:59
door ppcs
Bentley 1926 met de bentley blower. En mercedes mijn zijn compressor 1925. Dat waren pas de eerste turbo's. Van 130 naar 175 pk uit de 4,5liter 4 cylinder. Lekker op de lange slag. MAX RPM 2800.......
Stationair, 300RPM

Afbeelding

Geplaatst: do 20 apr, 2006 15:00
door Martien_96V4
Dat zijn allemaal mechanisch aangedreven compressoren, terwijl een turbo normaal gesproken aangedreven wordt door de uitlaatgassen.

Het is wel zo, dat de "nieuwigheden" van de laatste 25 jaar in een ver verleden allemaal wel een toegepast zijn, maar door de gebrekkige (vaak handmatige) produktie niet verder kwamen dan het teststadium.

Geplaatst: za 22 apr, 2006 22:05
door Robbert
Martien_96V4 schreef:Dat zijn allemaal mechanisch aangedreven compressoren, terwijl een turbo normaal gesproken aangedreven wordt door de uitlaatgassen.
Dat lijkt mij toch een redelijk fundamenteel verschil tussen een turbo en een compressor.

Geplaatst: zo 23 apr, 2006 16:54
door 72sonett-III
Robberts schreef:Dat lijkt mij toch een redelijk fundamenteel verschil tussen een turbo en een compressor.
Dat ligt er aan hoe je het bekijkt; een turbo is een compressor. Het doel van een turbo is om meer vermogen uit dezelfde motor/cilinderinhoud te halen. Dat wordt gerealiseerd door de inlaatlucht (zuurstof) te comprimeren zodat je er meer brandstof (benzine) aan kan toevoegen zodat er dan dus meer vermogen wordt opgewekt. Hoé je die inlaatlucht comprimeert, met een door uitlaatgassen aangedreven compressor (turbocharger) of met een door de krukas aangedreven compressor (supercharger), maakt dan niet veel uit. De specifieke toepassing van de motor zal dan bepalen welk soort compressor je gebruikt.

Geplaatst: ma 24 apr, 2006 21:40
door Robbert
72sonett-III schreef:
Robberts schreef:Dat lijkt mij toch een redelijk fundamenteel verschil tussen een turbo en een compressor.
Dat ligt er aan hoe je het bekijkt; een turbo is een compressor. Het doel van een turbo is om meer vermogen uit dezelfde motor/cilinderinhoud te halen. Dat wordt gerealiseerd door de inlaatlucht (zuurstof) te comprimeren zodat je er meer brandstof (benzine) aan kan toevoegen zodat er dan dus meer vermogen wordt opgewekt. Hoé je die inlaatlucht comprimeert, met een door uitlaatgassen aangedreven compressor (turbocharger) of met een door de krukas aangedreven compressor (supercharger), maakt dan niet veel uit. De specifieke toepassing van de motor zal dan bepalen welk soort compressor je gebruikt.
Als je het zo bekijkt heb je gelijk. Ik bekeek het juist van de andere kant: de manier van aandrijving krukas of door de uitlaatgassen.