Toerenteller installeren 99 LS ‘75

1967-1984
Plaats reactie
OlavJ
Donateur
Donateur

Toerenteller installeren 99 LS ‘75

Bericht door OlavJ » vr 23 dec, 2022 19:05

Hallo allemaal,

Een tijdje geleden heb ik dit forum afgezocht naar informatie en/of handleidingen over het vervangen van de klok in mijn dashboard door een periode correcte toerenteller. De klok was stuk en ik vond dat het motorgeluid duidde op hogere toeren dan ik gewend ben bij mijn andere ‘niet-Saab’ auto’s.

Bij Vander Laan een toerenteller gekocht en toen de boeken in gedoken. In het elektrische schema van een injectiemotor staat de bedrading van de toerenteller aangegeven, in dit geval nr 110.

Afbeelding

De teller kent een constante +12V aansluiting en een toerentalsignaal, in dit geval een gele draad, en een aarde. Op de achterkant van de toerenteller aangegeven als 12, 1 en -. Bij zowel carburateur versie als injectie heeft deze gele draad nr 204.

Afbeelding

In het schema van een LHD carburateur versie is de gele signaaldraad al wel aanwezig maar loopt dood in connector 60. Deze connector vind je naast de stuurkolom achter de afdekplaat. Zie foto.

Afbeelding

Die connector dien je dus met een draad te verbinden met de ‘1’ pool aan de achterkant van de toerenteller. De aarde of negatieve draad ligt er al want die zat aan de klok die vervangen wordt. Nu is het zaak een contactslot gestuurde positieve +12V draad aan te leggen en te verbinden met de ‘12’ pool aan de achterkant van de toerenteller.
In het schema van de injectie auto kun je zien dat die +12V voeding komt van de 12 polige connector (58) die verbonden is met de ruitenwisserbediening aan de stuurkolom (61 in het schema). De voeding van die stekker komt van zekering nr 4 uit de zekeringkast. In de carburateurversie wordt die aan de stekker afgetakt naar de choke warning schakelaar (34)en verlichting (33) die in een injectieversie natuurlijk niet aanwezig is. In beide versies aangegeven als draad 180.
Ik heb een extra aftakking gemaakt op die plek, dus vlak voor connector 58 van de ruitenwisserbediening (61).

Afbeelding


Ik hoop dat dit voor de volgende dhz-er duidelijk is.

Rest mij nog 1 ding. Ik hield een dashboard verlichtingslampje over. Ik had foto’s gemaakt voordat ik de boel uit elkaar haalde en daar lijkt het gewoon in de lucht te hangen. Ik zie in het schema ook maar 2 lampen en geen 3. Weet één van jullie hier meer van?

Afbeelding

Groet, Olav

Gebruikersavatar
Bart M
Geregistreerd lid

Re: Toerenteller installeren 99 LS ‘75

Bericht door Bart M » ma 26 dec, 2022 21:04

Het extra lampje hoort waarschijnlijk de knoppenbalk (de houtkleurige strip) onder het instrumentenpaneel te verlichten. Trek je er makkelijk uit. Moet je even terugduwen, worden je schakelaars ook verlicht.
De + aansluiting van de klok kan ook direct op de toerenteller. Dit ook vanwege het geïntegreerde klokje.
De gele draad voor het toerentalsignaal komt uiteindelijk vanaf de bobine. De draad onder het dashboard zit er niet altijd, zeker niet bij de eenvoudiger versies. Bij de latere versies kan je hem ook vanonder het zekeringenpaneel weghalen bij de diagnosestekker.

Plaats reactie